דרכון זר, ובייחוד אירופאי, הפך בשנים האחרונות למבוקש מאד בקרב ישראלים רבים, ולא בכדי. הדרכון מציע מגוון רחב מאד של יתרונות ובייחוד מעמיד לרשות המחזיקים בו שפע של זכויות. שבועה לאזרחות רומניתהדבר נכון גם לגבי אזרחות רומנית, בשל שיוכה של רומניה לאיחוד האירופאי, אזרחות שלה משוועים רבים. טקס השבעה לקבלת אזרחות רומנית, לאחר שאושרה הזכאות לקבלתו, הוא חלק מהעניין והוא כולל כמה פעולות פשוטות, המאשרות לאחר מכן את סיומו של ההליך, שיכול להיות קצר ופשוט או ארוך ומייגע, אם התגלו קשיים בדרך או מורכבויות מפתיעות שונות.

איך לקבל הזמנה לטקס השבעה בקונסוליה הרומנית?

קבלת אזרחות רומנית מצריכה פנייה לגורמים מקצועיים על מנת לקדם את ההליך ולבצעו כהלכה. עורכי דין המתמחים בכך מסייעים בקבלת האזרחות החשובה ולפני כן – באיסוף כל המידע הנדרש על מנת להוכיח את הזיקה למדינה עצמה. לאחר קבלת אישור הזכאות לאזרחות מוזמנים המקבלים לאירוע סמלי מיוחד לטקס שבועה לאזרחות רומנית.

אך, רגע לפני קבלת ההזמנה עצמה מהקונסוליה הרומנית, חשוב להזכיר מהם הקריטריונים לקבלת האזרחות, שבה מעוניינים. אם אתם רוצים להחזיק באזרחות רומנית, עליכם להוכיח קשר רומני. המשמעות לכך, היא קשר משפחתי לאזרח רומניה בעבר, בין אם זה אחד ההורים שלכם, סבא-סבתא, או סבא-רבא. כדי להוכיח זאת יהיה עליכם להציג תעודת זהות או תעודת לידה ישנה שלהם. אם יש אישור על שירות צבאי ברומניה, גם זו הוכחה טובה. בשלב הבא תתבקשו לאסוף מסמכים נוספים המראים על הקשר לרומניה. ייתכן מאד שאת חלקם תתבקשו לתרגם. כשאספתם את כל זה, זה הזמן להגיש את הבקשה. כמובן שסיוע של עורך דין בכל התהליך יעזור לקצר תהליכים ולמנוע סיבוכים מיותרים. ועתה, משאושרה הבקשה ונמצא כי אתם זכאים לאזרחות רומנית, הגיע הזמן לטקס ההשבעה. בשלב זה תקבלו הזמנה לטקס עצמו, שאליו כדאי לכם להגיע מוכנים.

האם נדרשת הכנה לטקס השבעה לקבלת אזרחות רומנית?

טקס השבעה לאזרחות רומנית הוא, כאמור, אקט סמלי בלבד ועליו לא תקום או תיפול אותה אזרחות [בעבר הלא רחוק הרשויות הרומניות דרשו מהמתאזרחים החדשים, כחלק מטקס השבועה, להכיר כמה משפטים ברומנית בסיסית – אולם, דרישה זו נזנחה נכון למועד כתיבת שורות אלו] . יחד עם זאת, כדאי מאד להגיע אליו מוכנים, להבין במה מדובר וגם מה צריך להקריא בטקס עצמו, ולו כדי לעבור אותו בנעימים. לאחר הטקס לא תצטרכו להצטרף לשורותיו של הצבא הרומני, לא תצטרכו לעבור לגור ברומניה או לשלוח את ילדיכם אליה. הטקס אמנם מחייב אתכם להישבע למדינה עצמה, אך, כפי שציינו מספר פעמים, הוא סמלי בלבד. אין גם מדובר בטקס גדול, עם מספר רב של משתתפים, כי אם טקס אינטימי מאד, שאליו הגיעו אנשים, כמוכם, שיידרשו לעשות את אותו הדבר. לעמוד תחת שבועה לאזרחות רומנית. ולכן, כדאי שתכירו מבעוד מועד את השבועה עצמה, את הנוסח שלה, ולו כדי שתוכלו לקחת חלק פעיל בכל העניין ולעבור את השלב הסופי הזה בהצלחה.

חלק ניכר מהמוזמנים לטקס השבעה זה מוצאים את עצמם מתמודדים מול לא מעט חששות. מדובר בחשש טבעי לחלוטין ובייחוד בקרב אלה שאינם מכירים כלל אל השפה הרומנית. זכרו, אתם לא צריכים לדעת את השפה, גם לא אחת התרבות של המדינה וההיסטוריה שלה. המעבירים את הטקס ומנהלים אותו, קונסול רומניה בישראל וצוותיו, הם אנשים בסופו של דבר, והם יבינו כל חשש. אם הוזמנתם לטקס ההשבעה, הרי שאושרה בקשתכם ונמצא כי אתם זכאים לאזרחות עצמה. הסבירות שיתעכבו על האופן שבו אתם הוגים ומבטאים כל מילה ומילה בעת ההשבעה היא נמוכה מאד, אך היא בהחלט אפשרית (סיכוי קלוש למדי). ולכן, השתדלו להגיע מוכנים לכך מראש ושוחחו עם אנשים שעברו זאת בעבר.

איפה נערך טקס השבועה לאזרחות רומנית?

טקס ההשבעה עצמו ערך בקונסוליה הרומנית שבישראל. את הטקס מנהל הקונסול ומשתתפים בו, כאמור, כל אלה שקיבלו אזרחות רומנית והגיעו לשלב האחרון, לטקס ההשבעה.

האם צריך לדעת בעל פה את נוסח השבועה?

אין חובה ללמוד בעל-פה את נוסח השבועה אולם, כדאי ומומלץ לעשות כן בפרט אם אינכם מכירים אותה. זה הזמן לפנות לכל בני המשפחה הקרובים לכם שמכירים היטב את השפה ולתרגם מולם את נוסח השבועה. בעת הטקס תדרשו להקריא את השבועה בעל פה מדף שניתן בקונסוליה ומומלץ גם לדעת כיצד לבטא נכון כל מילה ומילה. לא מצופה מכם שתדקלמו את הנוסח ללא מבטא או בצורה מושלמת, אך כן כדאי להיערך מראש ולהגיע מוכנים כשאתם מכירים בעל פה את נוסח השבועה עצמו.

מהו נוסח השבועה לקבלת אזרחות רומנית?

הוזמנתם לטקס ההשבעה? להלן נוסח השבועה לקבלת אזרחות רומנית:

Jur să fiu devotat Patriei și poporului român

Să apăr drepturile și interesele naționale

Să respect Constituția și legile României

כפי שניתן לראות מדובר בנוסח קצר מאד בעל שלושה משפטים בלבד. אם אין לכם במי להיעזר ולתרגל את הנוסח הזה, תוכלו למצוא כיום לא מעט סרטונים ברשת (ביוטיוב, למשל) שיעזרו לכם בנושא.

חשוב לדעת – שבועה לאזרחות רומנית היא חלק מעניין קבלת האזרחות עצמה וכדאי מאד לעבור את השלב החשוב הזה בהצלחה. מה שקודם לכל זה הוא הליך ארוך מאד, שבו יוכל לסייע לכם בעניין עורך דין המתמחה בכך. זה יתחיל מבדיקת זכאותכם לקבלת אזרחות רומנית, איסוף כל המסמכים הנדרשים לשם כך וגם תרגומם במידת הצורך, וימשיך אל השלב הסופי – אל הכנתכם לקראת טקס ההשבעה הצפוי. אל תזלזלו בשלב הזה וכבדו את המעמד החשוב, הלא הוא המעמד הטקסי היחיד שאותו תצטרכו לעבור.

רוצים לקבל אזרחות רומנית ותוהים איך עושים את זה? שותפות עורכי הדין פינקו – ברקן, בעלת ניסיון רב בתחום, שאף דורגה כפירמת עורכי הדין המובילה בתחומה בישראל ע"י Dun's 100 היוקרתי, ושם ישמחו לעמוד לרשותכם לאורך כל שלבי הוצאת האזרחות ולסייע בכל עניין הרלוונטי לכך, כולל הכנה לקראת טקס השבעה לקבלת האזרחות עצמה. לפרטים אודות השירות ומענה לכל שאלה, צרו קשר בטלפון 03-6444500