קבלת אזרחות רומנית

קבלת אזרחות רומנית היא תהליך מורכב, שתלוי במשתנים רבים. במאמר זה, תוכלו להכיר בקצרה את התהליך ומה נדרש מכם בדרככם לקבלת האזרחות הרומנית הנכספת.

במה תלויה קבלת אזרחות רומנית

קבלת אזרחות רומנית הנה בכפוף לחוק האזרחות הרומני. החוק מכיר בשלושה מצבים עיקריים המקנים אזרחות רומנית:
  1. לידה – ילד הנולד להורה בעל אזרחות רומנית, זכאי אוטומטית לקבל אזרחות רומנית.
  2. אימוץ – ילד המאומץ על ידי הורה בעל אזרחות רומנית זכאי, בתנאים מסוימים, לקבל אזרחות רומנית.
  3. הענקה של אזרחות לאדם על פי בקשה.
סביר להניח, שאם אתם מתעניינים בקבלת אזרחות רומנית, לא נולדתם להורה המחזיק באזרחות רומנית בפועל, וקרוב להניח שלא אומצתם על ידי אזרח רומני. שכן, במצבים אלו, היו הוריכם מבצעים את התהליך באופן עצמאי ומהיר יחסית. מרבית הישראלים הפונים לשגרירות רומניה בבקשה לקבלת אזרחות רומנית, עושים זאת על בסיס המצב הראשון – בו אזרחותם או אזרחות הוריהם הפכה ל"רדומה" כשעלו ארצה. או על בסיס המצב השלישי – הענקת אזרחות רומנית על פי בקשה, לאלה שאזרחותם נשללה מהם כשעלו ארצה.

מי זכאי לקבלת אזרחות רומנית על בסיס בקשה

חוק האזרחות מונה מספר מצבים שונים, שכאשר הם מתמלאים, רשאית הועדה הקובעת, להעניק אזרחות למבקש. כאמור, למרות שקיימים מצבים רבים אותם החוק מונה, בישראל אנו פוגשים לרוב רק שניים:
  1. אלו שעלו ארצה מרומניה ואיבדו את אזרחותם הרומנית – הם וצאצאיהם רשאים להגיש, בתנאים מסויימים, בקשה להשבת האזרחות הרומנית. ולאחר שיקבלו אותה, יוכלו גם צאצאיהם להגיש בקשה לקבלת אזרחות רומנית.
  2. אלו שעלו ארצה ונותרו בעלי אזרחות רומנית, אך מאחר ומעולם לא פעלו להוצאת תעודות ורישומים, אזרחותם "נרדמה" – במקרים אלה כל שיש לעשות הוא להגיש בקשה לרישום מחודש של האזרחות ולאחר מכן הצאצאים זכאים אוטומטית לקבלת אזרחות רומנית גם כן.

תהליך קבלת אזרחות רומנית

בראשית התהליך יש לבחון את מידת הזכאות לאזרחות רומנית. תוכלו לבצע בדיקה זו בטופס בדיקת הזכאות לאזרחות רומנית, לחלופין תוכלו ליצור עימנו קשר ללא התחייבות לשיחת ייעוץ ראשונית חינם בטלפון 03-6444500, ולאחר שתספקו מספר תשובות נדע להנחות אתכם באשר לזכאותכם. לאחר קביעת הזכאות יש להתחיל במלאכת איסוף המסמכים. לרוב המסמכים מתחלקים לשניים:
  1. מסמכים רשמיים המעידים על זיקת המבקש לרומניה (למשל, תעודת לידה של סבכם, המוכיחה כי היה בעל אזרחות רומנית)
  2. מסמכים פורמלים עדכניים מהרשויות השונות (כגון צילום מאושר של דרכון ותעודת זהות ישראלית, תעודת יושר מהמשטרה וכד').
חשוב להדגיש שהמסמכים חייבים להיות ברורים, עדכניים עד כמה שאפשר, ובמידה ואינם מסמכים רשמיים של רומניה, עליהם להיות מתורגמים ומאומתים על ידי נוטריון. לאחר איסוף המסמכים יש למלא טפסים דרושים, בהתאם למעמדכם, ולהגיש את הטפסים לשגרירות רומניה. מידע אודות רשימת המסמכים המלאה לצורך הגשת הבקשה לאזרחות רומנית תוכלו למצוא כאן.

הטיפול בבקשה לקבלת אזרחות רומנית

הטיפול בבקשה לקבלת אזרחות רומנית, מתבצע ברומניה, בועדה של משרד המשפטים. הפרוצדורה מורכבת ותלויה במצבכם – כך למשל, אלו שעותרים להשבת אזרחותם וצאצאיהם, יאלצו להמתין זמן רב יותר מאלו שהנם צאצאים לבעלי אזרחות רומנית. בהמשך הטיפול תקראו לראיון בשגרירות רומניה ושבועת אמונים למדינה. אם התמזל מזלכם, והמסמכים שהגשתם נתקבלו ואושרו, תזכו באזרחות הרומנית המיוחלת. לאחר קבלתה תוכלו להגיש בקשה לקבלת דרכון רומני.

חשיבות הטיפול המדוייק בהגשת הבקשה לקבלת אזרחות רומנית

יש חשיבות רבה לדיוק, איסוף כל המסמכים והגשתם באופן הנכון. לעיתים השמטה של אות או אי דיוק במילוי הטפסים ברומנית, עשוי לגרור עיכוב משמעותי ואף דחיית הבקשה. משרדנו מספק שירות מהיר ויעיל לקבלת אזרחות רומנית, במחירים שלרוב נמוכים יותר מהחלופה של הגשה עצמאית. צרו עימנו קשר כבר עכשיו לקבלת ייעוץ ראשוני חינם וללא התחייבות בטלפון 03-6444500. לנוחיותם של אלו מכם המעוניינים לפעול לבד, אנו מצרפים קישור למדריך המלא לקבלת אזרחות רומנית.
דילוג לתוכן