אזרחות אירופאיתאזרחות אירופאית היא חלומם הנכסף של ישראלים רבים – הנופים הקסומים, האווירה הפסטורלית, השקט הנפשי, הביטחון הסוציאלי והאישי. כל אלה מול המצב הסוער בישראל מבחינה ביטחונית, כלכלית וחברתית.

אז מהי בעצם אזרחות אירופאית?

אזרחות אירופאית היא כינוי השגור בפי רבים, לכל אזרחות של מדינה החברה באיחוד האירופי.

החל משנת 1992, החלו יותר ויותר מדינות באירופה לחבור לאיחוד האירופי. כיום חברות באיחוד האירופי 27 מדינות, כשרומניה הצטרפה לאיחוד בשנת 2007.

האיחוד האירופי מאפשר, בין היתר, מעבר חופשי של סחורות ובני אדם בין כל מדינות האיחוד.

מכאן שבעלי אזרחות אירופאית יכולים לבחור באופן חופשי באיזו מדינה באירופה לגור, היכן לעבוד, ובנוסף הם רשאים לרכוש קרקעות ונדל"ן באופן חופשי באירופה.

מדוע אזרחות אירופאית כל כך קוסמת לרבים?

אנחנו מניחים שהסיבה לכך שאזרחות אירופאית נתפסת כחלום נכסף, נובעת משתי סיבות:

הסיבה הראשונה נעוצה במקום ממנו אנו, הישראלים, מגיעים. רובנו אוהבים ומעריכים את החיים במדינת ישראל, אך אנו מודעים לכך, שהחיים כאן כרוכים בלא מעט ויתורים ופשרות. המצב הביטחוני בישראל איננו יציב. אחת לתקופה נערך מבצע צבאי, קיים איום כזה או אחר, מתבצע פיגוע חלילה.
מטבע הדברים עקב גודלה של המדינה והיותה מוקפת אויבים, אנו חיים במשק ריכוזי, קטן, בעל יכולות כלכליות מוגבלות. התחרות מעטה, רמת ההכנסה נמוכה ויוקר המחייה גבוה.

אם כך, אין פלא, שאזרחות אירופאית, המאפשרת לנו לעבור (או רק להשתעשע באפשרות שיש לנו) לגור באירופה, נראית כמו חלום מתקתק.

הסיבה השנייה, כלל איננה קשורה אלינו, אלא קשורה לאירופה עצמה. בל נשכח שמדובר ביבשת שוקקת היסטוריה ותרבות: פאריז על נופיה הרומנטיים, הריביירה הצרפתית, רומא הפיוטית, פירנצה היפהפייה, מילאנו האופנתית, ברצלונה הססגונית, אתונה הקלאסית, לונדון התוססת… מי מאיתנו לא ביקר בערים המתויירות הללו, כשהוא נפעם מהגיוון, האווירה, מזג האוויר. לזה מצטרפים כמובן תנאי מחיה משופרים, רמת חיים גבוהה, היכולת לחיות ברווחה כלכלית וביטחון אישי וחברתי.

איך להוציא אזרחות אירופאית?

סביר להניח שהתיאבון לאזרחות אירופאית קיים אצלכם, שהרי אחרת לא הייתם מגיעים לקרוא מאמר זה.
בישראל חיים מעל מיליון צאצאים ליוצאי אירופה. ייתכן בהחלט שגם לכם יש סבא, הורה, שמוצאם מאחת ארצות האיחוד האירופי.

לכל חברה באיחוד האירופי, יש חוקי אזרחות משלה.

מדוע כדאי להוציא אזרחות אירופאית?

רבים חולמים על אזרחות זרה, ובייחוד אזרחות אירופאית, המביאה אתה יתרונות רבים ופותחת, בפני המחזיקים אותה, לא מעט דלתות. ביטחון אישי, ביטחון כלכלי ובעיקר האפשרות להתגורר, אם רוצים, ו/גם ללמוד באחת ממדינות אירופה הן אחת הסיבות שמניעה המונים לפעול לשם כך. הוצאת אזרחות אירופאית איננה עניין של מה בכך והיא כרוכה בלא מעט ביורוקרטיה. מסיבה זו נדרש סיוע של עו"ד מומחה, הבקיא בתחום, ויודע כיצד לפעול כדי להגשים את החלום.

מי זכאי לאזרחות אירופאית?

האפשרות להוצאת אזרחות אירופאית רלוונטית לישראלים רבים, ובייחוד לצאצאיהם של מגורשי ספרד ומגורשי פורטוגל. המוני היהודים שגורשו לפני מאות שנים משתי המדינות הללו, היגרו למדינות אחרות, כמו מרוקו, טוניס, טורקיה, בולגריה, יוון, מצריים, סוריה, יוגוסלביה, לוב, איטליה ואפילו דרום אמריקה, עיראק וגם הולנד. ולכן, ישראלי שיכול להציג כי משפחתו אכן הגיעה מאותן המדינות הללו, אליהן גורשו היהודים בעבר הרחוק, סיכויים גבוהים לקבל אזרחות אירופאית. ישנם מספר תנאי סף להגיש את הבקשה. התנאי הראשון הוא גיל 18 ומעלה, התנאי השני הוא עבר נקי מעבירות פליליות והתנאי השלישי להוכיח כי ישנה זיקה כלשהי לאותה מדינה (דרכון, שפה וכדומה).

היתרונות באזרחות אירופאית הם רבים וזו גם הסיבה מדוע מדובר באזרחות מבוקשת מאד, כאמור:

  1. האפשרות לעבוד וגם לחיות במדינות האיחוד האירופאי היא אחת הסיבות העיקריות מדוע ישראלים רבים רוצים לממש את זכאותם ולהוציא אזרחות שכזו. בעלי אזרחות אירופאית יכולים לעבוד באופן חוקי בכל אחת ממדינות האיחוד, לפתח קריירה משגשגת ולהקים בה את ביתם.
  2. לטייל בכל העולם ללא כל בעיה – אם חשקה נפשכם לטייל בארה"ב, כדאי שתדעו שאזרחות אירופאית פוטרת אתכם מהוצאת ויזה לארה"ב ומאפשרת לכם לטייל בחופשיות במקומות רבים בעולם.
  3. לימודים מסובסדים, קבלת מלגות ועוד – בעלי אזרחות אירופאית זכאים ללימודים בעלויות נמוכות מאד במדינות האיחוד ולעיתים גם ללימודים ללא עלות כלל, למלגות ולתנאים מצוינים. לעיתים גם תנאי הסף ללימודים באותה מדינה החברה באיחוד היא אזרחות אירופאית.

מה כולל הליך קבלת אזרחות אירופאית?

כאמור, הוצאת אזרחות אירופאית קוסמת לרבים. בשנים האחרונות פועלים לא מעט ישראלים כדי לממש זאת ומתמודדים עם האתגרים השונים שמציבה בפניהם המשימה הזו. ראשית, על מנת לעמוד בכל התנאים הנדרשים יש להוכיח כי אכן משפחתו הקרובה של הפונה התגוררה באותן מדינות, שאליהן גורשו יהודי ספרד ופורטוגל. יש לאסוף נתונים חשובים אלה, לתרגם אותם לשפה המדוברת של אותה מדינה שבה רוצים להוציא את האזרחות ובמקביל גם לעבור קורס שפה. מדובר בקורס של ידיעת השפה הספרדית והתרבות שלה, קורס שבו יש להוציא ציון של 80 ומעלה.

מדוע כדאי להיעזר בעו"ד מומחה להוצאת אזרחות אירופאית?

איסוף המסמכים הנדרשים לטובת הוכחת הקשר המהווה תנאי להוצאת האזרחות, פנייה וסיוע לגורמים רשמיים חשובים וגם היכרות עם החוקים המקומיים של אותן מדינות, כל אלה ועוד הן סיבות טובות לפנות לעו"ד המתמחה בהוצאת אזרחות אירופאית. מדובר בהליך בירוקרטי מורכב במיוחד המצריך ייצוג של איש מקצוע מומחה, כדוגמת עורך דין. מעבר לכך, התנאים עשויים להשתנות מעת לעת ואם רוצים להוציא אזרחות אירופאית לכל בני המשפחה, כולל הילדים, הדבר קריטי עוד יותר.

עומדים בתנאי הוצאת אזרחות אירופאית או רוצים לבדוק אם אכן זה כך? רוצים להוציא אזרחות כזו ומחפשים כתובת מקצועית ומנוסה שתסייע לכם בעניין? עו"ד אייל ברקן, בעל ניסיון רב בתחום, ישמח לעמוד לרשותכם לאורך כל שלבי הוצאת האזרחות ולסייע בכל עניין הרלוונטי לכך.

משרדנו עוסק באזרחות אירופאית הנובעת מאזרחות רומנית. אם אתם יוצאי רומניה או צאצאים ליוצא רומניה, סביר להניח שגם אתם זכאים לאזרחות אירופאית. אנו מזמינים אתכם ליצור עימנו קשר לשיחת ייעוץ ראשונית חינם וללא כל התחייבות בה תוכלו לברר את מידת זכאותכם לאזרחות אירופאית. חייגו אלינו כבר עכשיו לטלפון 03-6444500.